Joc nebun în Formula City! Milan este în minoritate, egalat în minutul 88, dar poate ucide în continuare – Soccernet.ee

Joc nebun în Formula City!  Milan este în minoritate, egalat în minutul 88, dar poate ucide în continuare – Soccernet.ee

Meciul turului 25 din Premier League italiană dintre Monza și Milan a fost martor la mai multă emoție decât se aștepta. Oaspeții din capitala modei au pierdut 0:2 în prima repriză, au primit cartonaș roșu după pauză, apoi au reușit să egaleze în ultimele minute, dar au pierdut 2:4.

Cele două echipe s-au întâlnit anterior în trei meciuri oficiale, iar cei de la Milano au câștigat tot timpul. Desigur, roșul și negrul au fost favoriți până acum, dar în curând a devenit clar că nu va fi ușor pentru ei. Pentru prima dată, gazdele au fost aproape de deschiderea scorului în minutul 31, când Milan Djuric a reușit cu capul într-o centrare de la marginea barei.

Oaspeții au scăpat de frică de această dată, dar nu în minutul 45: Malick Thiaw l-a lovit la pământ pe Dani Motta în suprafața de pedeapsă și a acordat gazdelor o lovitură de pedeapsă, care a fost transformată de Matteo Pessina. Și asta nu e tot – în al șaselea minut în prelungire, Monza a revenit din nou, iar Motta și-a creat spațiu în suprafața de pedeapsă și a curbat mingea lângă stâlpul din dreapta.

Monza l-a învins pe Milan în repriza secundă, iar în minutul 53 oaspeții au căzut – atacantul Milan Luka Jovic îl depășește pe fundașul adversarului și primește cartonaș roșu pentru asta. Dar când arbitrul a ajuns în secunda nouă, Milan s-a ridicat – în minutul 64, înlocuitorul Olivier Giroud a marcat un gol, iar în minutul 88, Christian Pulisic a fugit de pe aripa dreaptă în centru și a șutat mingea în colțul din spate.

READ  Zunte the Sledder: Au existat unele schimbări în ultimele luni | Sporturi de iarna

Remiza a fost acasă, iar meciul a continuat de la zero. Dar Milan, care a coborât cu puțin timp în urmă, tot a ieșit până la urmă. Monza a intrat în atac două minute mai târziu, Warren Bondo ridicând mingea la marginea suprafeței de pedeapsă. Francezul de 20 de ani a acceptat pasa cu prima atingere și a plasat-o în colțul din dreapta diagonală cu a doua sa! Pentru a face prima victorie asupra Milanului și mai dulce, Lorenzo Colombo a marcat 90+5. Și în minutul patru la fel.

Milan ocupă locul trei în clasamentul ligii cu 52 de puncte. Dacă ar fi câștigat, ar fi depășit-o pe Juventus, dar albul-negru este acum înaintea lor. Liderii Inter Milano sunt cu 11 puncte înaintea rivalilor lor din oraș și au un meci în mână. Monza ocupă locul 11 ​​cu 33 de puncte.

Ai primit și un bonus de câștig AS Roma Și BolognaCare a învins Frosinone cu 3:0 și, respectiv, Lazio cu 2:1. Meciurile lui Empoli, Fiorentina, Udinese și Cagliari s-au încheiat la egalitate 1:1. Bologna ocupă locul cinci în clasamentul ligii cu 45 de puncte, în timp ce primul loc Atalanta are același număr de puncte, dar mai are un joc rămas. Roma este cu patru puncte în spatele Bologna, pe locul șase, în timp ce Fiorentina, pe locul șapte, este la trei puncte în spatele Romei, iar Lazio, pe locul opt, pierde cu un punct în fața Fiorentinei.

rezultate:

Monza – Milano 4:2 (2:0)
45. Pixul. Matteo Pessina, 45+6. Danny Motta, 90. Warren Bondo, 90+5. Lorenzo Colombo – 64. Olivier Giroud (88). Christian Pulisic

READ  De ce nu au fost excluși arbitrii care au făcut greșeala din meciurile din Premier League? Kasich: Nu putem începe numărarea penalităților în primul an de VAR - Soccernet.ee

Îndepărtarea: 53. Luka Jovic (Milan)

Frosinone – Roma 0:3 (0:1)