Irlanda de Nord Feminin 0-5 Anglia Feminin: Georgia Stanway, Lauren Hemp au marcat de două ori în victoria în calificările la Cupa Mondială | Știri despre fotbal

Irlanda de Nord Feminin 0-5 Anglia Feminin: Georgia Stanway, Lauren Hemp au marcat de două ori în victoria în calificările la Cupa Mondială |  Știri despre fotbal

Dublul de la Georgia Stanway și Lauren Hemp a mutat England Women în pragul finalelor Cupei Mondiale cu o victorie cu 5-0 în Irlanda de Nord.

Echipa Sarinei Wiegman are nevoie acum de doar un punct de la următoarea lor calificare, împotriva Austriei în septembrie, pentru a-și pecetlui locul în competiția de anul viitor din Australia și Noua Zeelandă, dar chiar și înfrângerea în acel meci i-ar lăsa să învingă Luxemburg în ultimul lor joc. să progreseze.

După ce au marcat 10 goluri în fiecare dintre cele trei meciuri de calificare în deplasare, înainte de a călători într-un Windsor Park plin, leoașele și-au găsit oponenți mult mai încăpățânați și au putut să-și găsească drumul pe lângă Jacqueline Burns doar o dată înainte de pauză, când terminarea neortodoxă de la distanță scurtă a lui Hemp. buclă peste ea.

Viața le-a fost mai ușoară după pauză, pe măsură ce gazdele au început să obosească, Ella Toone a intrat nemarcat pentru a-și atinge cel de-al 10-lea gol al Angliei la șapte minute din a doua repriză, iar în curând au trecut trei când Hemp și-a adăugat al doilea după ce a rotunjit-o pe Burns.

Imagine:
Lauren Hemp a marcat goluri în oricare dintre reprize pentru a duce numărul ei internațional la șase pentru Leoaice

Stanway a marcat apoi primul dintr-o dublă de nouă minute, cu o finalizare simplă, după o muncă bună din partea stângă a lui Toone, înainte de a rotunji scorul cu un semi-voleu în jurul lui Sarah McFadden, care s-a cuibărit în colțul de jos.

Înfrângerea gazdelor, cuplată cu victoria cu 8-0 a Austriei pe locul doi în fața Letoniei, înseamnă că nu se mai pot califica în finală din cauza recordului lor inferior.

READ  La Australian Open, Bianca Andreescu este marea necunoscută

Anglia arată o atingere clinică în a doua perioadă

Managerul Sarina Wiegman a numit performanța Angliei „matură” într-una dintre atmosferele mai dure pe care le-au jucat în ultimii ani, în fața a aproape 16.000 de fani din Belfast.

Așa cum susținerea vocală la domiciliu poate să fi rămas încăpățânată, la fel au fost și gazdele în primele 45 de minute în care Anglia sa bucurat de mai mult de 80 la sută din posesie, dar a fost găsită uneori lipsită de stoicul lor cinci spate.

Răbdarea s-a dovedit la fel de esențială ca și calitatea pentru Leoaice, care și-au păstrat din nou intensitatea și au primit recompensele juste, în timp ce Irlanda de Nord se străduia să țină pasul.

Al doilea vizitator a datorat ceva norocului, lovitura cu aer a lui Hemp acționând ca manechinul perfect pentru ca Toone să-l găsească și să termine, iar al treilea la fel, atunci când trecerea cu regula de calcul a lui Leah Williamson a fost tăiată de McFadden, dar a căzut amabil pentru Hemp să-l rotunjească pe Burns. și punctează.

Până la ora, gazdele dădeau semne reale de oboseală, deoarece Toone i s-a oferit spațiu să se întoarcă din stânga înăuntru și să facă o alergare necontrolată în careu pentru ca Stanway să înscrie. A fost o poveste similară pentru a cincea, cu doborârea lui Hemp întors acasă de jucătorul de la Man City sub o provocare obosită a lui Mcaden.

„A fost o performanță foarte matură într-o atmosferă grozavă și o ocazie mare”, a declarat Wiegman pentru BBC Sport.

„În prima repriză am vrut să fim puțin mai clinici, ne-am creat multe ocazii, dar când câștigi cu 5-0 în repriza secundă ne-am tot mișcat, s-au obosit, iar scorul este foarte bun”.

READ  „Cea mai bună experiență”: UNTOLD 2023 arată de ce este unul dintre festivalurile preferate din Europa - Caracteristici

Shiels le etichetează pe femeile fotbalistice drept „mai emotive decât bărbații”, într-o reacție controversată

Managerul Irlandei de Nord, Kenny Shiels, a făcut o comparație controversată între fotbalul masculin și cel feminin în comentariile sale de după meci, etichetându-l pe acesta din urmă drept un „sport mai emoționant” atunci când discuta despre performanța echipei sale – în ciuda faptului că niciunul dintre golurile Angliei nu s-a apropiat la o distanță de mai puțin de nouă minute.

El a fost citat spunând: „În jocul feminin am observat că atunci când o echipă primește un gol, primește al doilea într-o perioadă foarte scurtă de timp, chiar în întregul spectru al jocului feminin, pentru că fetele și femeile. sunt mai emoționați decât bărbații.

„Așadar, ei își iau un gol care nu intră foarte bine”.

Analiză: Dinamismul adăugat al Angliei în spatele victoriei mari

Fostul atacant de la Everton și Liverpool, Courtney Sweetman-Kirk, a declarat pentru Sky Sports:

Nu a fost grozav în prima repriză, ar fi putut fi mai dinamici, dar merită Irlandei de Nord, s-au încredințat și au îngreunat, așa că Anglia nu a putut găsi spațiile inițial.

„A fost mult mai bine în repriza secundă, fiind clinic în fața porții și mișcarea a fost mult mai bună. Este treaba făcută pentru Anglia, este cel mai bun mod de a spune.

„Cred că Lauren Hemp a fost extraordinar de impresionantă, nu numai cu golurile, ci și cu pasele decisive și prin modul în care a scos Anglia în repriza secundă. Ella Toone a fost și ea foarte bună, acum Anglia joacă cu doi 10, a avut un joc grozav, mai ales felul în care a făcut al patrulea gol.

READ  Jörgen-Matthias Talviku a fost la doar două locuri distanță de cursa finală din AMA Supercross din Birmingham

„Să fii obstinat și hotărât în ​​apărarea ta și să faci viața dificilă pentru o echipă mai bună este ceva ce trebuie doar să faci și întrebarea pentru Irlanda de Nord este dacă poate face asta pe o perioadă mai lungă într-un joc.”

Ce urmează pentru Anglia și Irlanda de Nord?

Anglia Femeile sunt următoarele în acțiune în iunie, în timp ce se joacă cu două prietene în pregătirea pentru Euro, care începe în iulie. Echipa Sarinei Wiegman va juca cu Belgia pe 16 iunie și cu Olanda pe 24 iunie, înaintea meciului de deschidere al turneului împotriva Austriei, pe 6 iulie.

Irlanda de Nord, care împarte aceeași grupă cu Anglia la Euro, își începe turneul împotriva Norvegiei pe 7 iulie.