Lakers își încheie seria de înfrângeri, Irving și Doncic strălucesc în victoria lui Dallas | Baschet

Lakers își încheie seria de înfrângeri, Irving și Doncic strălucesc în victoria lui Dallas |  Baschet

În NBA, Los Angeles Lakers i-au învins duminică pe Clippers cu 106:103, punând capăt unei șiruri de patru înfrângeri consecutive.

Lakers (18-19) au câștigat al treilea sfert cu 32-24 și au extins diferența la 10 puncte cu opt minute înainte de finalul jocului.Clippers (22-13) au răspuns cu un avans de 9-0 și apoi au reușit să egaleze. . Lovitura de la distanță lungă a lui Taurean Prince cu 1:17 înainte de buzzerul final i-a pus pe Lakers înainte cu trei din nou, iar o jumătate de minut mai târziu, LeBron James a mărit avantajul la cinci puncte, punând capăt seriei de cinci victorii consecutive a lui Clippers.

James, care a condus terenul timp de 38 de minute, a marcat 25 de puncte și a adăugat opt ​​recuperări și șapte pase decisive. Anthony Davis a marcat 22 de puncte și a luat zece recuperări, iar Paul George și Ivica Zubac au marcat 22 de puncte pentru Clippers. Acesta din urmă a contribuit și cu 19 recuperări, dintre care zece provenind de la panouri ofensive.

Duminică, Nikola Jokic s-a limitat la doar patru puncte, chiar dacă starul sârb a oferit 16 pase decisive și cinci blocuri, iar Denver Nuggets (26-12) i-au învins pe Detroit Pistons (3-33) cu 131-114 cu un al treilea sfert puternic. acasă. . Jamal Murray a marcat 37 de puncte pentru câștigători.

Kyrie Irving a lovit două șuturi importante de la distanță în ultimele minute, când Dallas Mavericks (22-15) i-au învins pe Minnesota Timberwolves (25-10), cea mai bună echipă din Conferința de Vest, 115:108. Irving, care a făcut șase din opt triple, a încheiat jocul cu 35 de puncte, opt recuperări și cinci pase decisive. Luka Doncic a adăugat 34 de puncte, opt pase decisive și șase recuperări.

READ  Echipa reînnoită întâlnește Letonia: Nu poți controla întotdeauna săritul mingii

Toronto Raptors (15-21) a câștigat a doua repriză în fața Golden State Warriors (17-19) 40:21 și întregul joc 133:118, RJ Barrett, care s-a mutat la echipa orașului natal în ultimele zile ale anului. El a contribuit cu 37 de puncte la victorie. Klay Thompson a marcat 25 de puncte pentru Warriors, iar Steph Curry a ratat toate cele nouă șuturi de la distanță și a terminat cu nouă puncte.