Lukaku a marcat un record de calificări la Campionatul European, iar Spania a ajuns la o victorie amară.

A marcat patru goluri în prima repriză pentru gazde Romelu Lukaku În ultimul minut al meciului, Leandro Trossard a suferit și el un picior alb.

Lukaku, în vârstă de 30 de ani, a marcat un total de 14 goluri în preliminariile Campionatului European (patru dintre ele împotriva Estoniei), ceea ce reprezintă, de asemenea, un nou record. Recordul anterior (13 goluri) a fost egalat de atacantul polonez Robert Lewandowski și nord-irlandezul David Healy.

Grație victoriei, Belgia (20 de puncte) și-a asigurat primul loc în Grupa F, iar Austria (19) s-a clasat pe locul doi după Comisia Europeană. Este urmată de Suedia (10), Azerbaidjan (7) și Estonia (1).

În Grupa A, Spania a învins Georgia cu 3:1 acasă, dar victoria a fost umbrită de o accidentare gravă la genunchi a mijlocașului de 19 ani Javi.

„Este o situație foarte dificilă pentru Gavi și Barcelona, ​​precum și pentru mine și echipa națională. Am fost foarte triști, dar aceasta este partea urâtă a fotbalului care trebuie acceptată. Se simte ca și cum… Noi a pierdut meciul.”

După Spania (21), Scoția (17) s-a clasat pe locul al doilea în subgrupă, după ce în ultima rundă a remizat 3-3 cu Norvegia (11).

În Grupa Zece, Portugalia (30) și Slovacia (22) s-au calificat la Campionatul European, iar în Grupa 7, Ungaria (18) și Serbia (14) s-au calificat.

cometariu

Citiți comentariile

READ  VIDEO: Raisti a produs una dintre cele mai bune performante ale sezonului in victoria lui Baskonia