100 de momente sportive | Jumătatea de aur a duelului diverse

100 de momente sportive |  Jumătatea de aur a duelului  diverse

Anul acesta, pe 8 decembrie, va marca cea de-a 100-a aniversare a Mișcării Olimpice din Estonia. Cu această ocazie, redactorul sportiv al Corporației Naționale de Radiodifuziune a Estoniei a selectat cele mai importante 100 de evenimente sportive și povești ale secolului sportului eston. În acest episod, ne amintim de jumătatea de oră de aur a scrimurilor, când scrimătorii de spadă Nikolai Novosgolov și Yulia Belgaeva au devenit campioni mondiali la simplu.

Pe 8 august 2013 s-a întâmplat ceva extraordinar. Scrimii estoni Nikolai Novosgolov și Julia Belgajeva au câștigat ambii titlul de campionat mondial individual la Budapesta în decurs de o jumătate de oră. Dar cât de diferite erau drumurile către aur.

Novoselov a fost unul dintre favoriții la câștigarea Cupei Mondiale, deși nu a evoluat prea bine la Jocurile Olimpice de la Londra în urmă cu un an. Primul titlu de Cupă Mondială a fost câștigat acum trei ani la Paris. Acum, susținut de o experiență bogată, el este din nou în lupta pentru titlul de aur.

Julia Belgazhieva a fost un nume oarecum surprinzător în finală. Deși a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene cu două luni înainte de Cupa Mondială de la Budapesta. Începând din sferturile de finală, Belgaeva și-a învins pe toți trei adversarii cu o singură lovitură. Estonienii nu au reușit încă să se liniștească de victoria de aur a lui Novosgolov, când după o jumătate de oră a sosit o nouă realitate – încă un aur de scrimă pentru Estonia!

Jumătatea de aur pentru scrimă a devenit un dublu moment de aur pentru întreaga națiune, când cei doi campioni mondiali au primit o mare primire pe aeroportul din Tallinn.

READ  Indian Wells 2022 - Simona Halep o zdrobește pe Sorana Cîrstea pentru a ajunge în optimile de la BNP Paribas Open