WTA: Coco Gauff a câștigat al doilea titlu luna aceasta la Cincinnati

21 august – Coco Gauff o învinge cu 6-3 și 6-4 pe cehoaica Karolina Mosová în finala de duminică pentru a câștiga Western & Southern Open din Mason, Ohio.

Acesta a marcat primul titlu al lui Goff într-un eveniment WTA 1000 – la două săptămâni după ce la Washington a câștigat primul ei titlu WTA 500. La 19 ani, a devenit cea mai tânără femeie care a câștigat titlul într-un eveniment din zona Cincinnati.

A șaptea cap de serie, Gauff a învins-o pe numărul 1 mondial, Polonia, Iga Switek, pentru prima dată în opt încercări, în semifinalele de sâmbătă, înainte de a o învinge pe numărul 17 mondial Macová.

„Sunt foarte mulțumit de felul în care m-am descurcat în această săptămână”, a spus Gauff în interviul ei pe teren după meci. „Am avut o victorie mare ieri, o victorie mare azi.

„Carolina, nu este o jucătoare ușoară. E foarte bine să o văd din nou în vârf. Cred că este una dintre cele mai talentate jucătoare din turneu.”

Duminică, Goff a câștigat 35 din primele 50 de puncte de serviciu (70 la sută) și a salvat șase dintre cele nouă puncte de break. De asemenea, ea a spart serviciul lui Muchova de cinci ori în opt ocazii.

„Astăzi chiar am câștigat-o după pauză de serviciu, să fiu sincer”, a spus Gough. „Nu am servit la fel de bine ca împotriva lui Iga. Nu știu dacă a fost de-a face cu nervozitatea. Nu am fost atât de nervos, să fiu sincer. De asemenea, o combinație din jocul lung de ieri. Nu am fost jucând fie.

READ  nove misto mm | Christo Simmer a scos din pălărie un iepure gras: „Am plâns deja de câteva ori de fericire”.

„Cred că asta face un campion, este ceea ce faci în zilele în care nu te simți bine. Mă bucur că am reușit să merg mai departe.”

Gauff a câștigat patru din ultimele cinci meciuri din Grupa A. Apoi a luat conducerea cu 5-2 în setul doi, spargând de două ori serviciul lui Mochova. Ea nu a reușit să transforme trei puncte de meci în al optulea joc al setului, dar a realizat-o în următorul joc de serviciu.

Matchova, vicecampioana la Openul Franței în 2023, a învins sâmbătă, a doua cap de serie, Aryna Sabalenka, din Belarus, pentru a ajunge în finală. Ea va ajunge luni în top 10 în clasamentul mondial, în ciuda faptului că a pierdut în fața lui Gauff.

„Întotdeauna te gândești la ceva când joci tenis, să intri în top 10”, a spus Macová. „Mi se întâmplă mâine, așa că este un rezultat foarte frumos.”

tenis la sol

Chinezul Lin Zhou a transformat șase dintre cele nouă puncte de break pentru a învinge a opta cap de serie din Rusia, Anna Blinkova, cu 6-0, 6-3, în prima zi a meciului de la tabloul principal de la Cleveland.

Al doilea set a fost la egalitate, 3-3, înainte ca Zhu să câștige ultimele trei meciuri, inclusiv un al optulea joc dificil, în care a revenit cu 15-40 pentru a o sparge pe Blinkova pentru a șasea și ultima oară.

Primul tur a fost mai ușor pentru a patra cap de serie rusă Ekaterina Alexandrova, care a învins-o pe românca Patricia Maria Teige cu 6-1, 6-4. În singurul alt meci al zilei, canadianul Lila Fernandez a eliminat-o pe adversara cehă Linda Noskova cu 6-0, 6-2 în doar 64 de minute.