Michaels: Nu am avut o sarcină mare, urcușurile începeau să mă copleșească Ciclism

Michaels: Nu am avut o sarcină mare, urcușurile începeau să mă copleșească  Ciclism

Călărețul columbian de 24 de ani Santiago Buitrago (Bahrain – Victorious; 4:25.52) a câștigat a patra etapă montană (Chalon-sur-Saône – Mont Brouilly; 183 km) a Turului ciclism Paris-Nice (UCI 2.UWT). Care a continuat în Franța. Madis Mihkels (Intermarche – Wanty) a terminat pe locul 104.

Buitrago, care a mers singur pe ultimii 1,3 km, l-a depășit pe australianul Luke Blabb (Jayco Team AlUla; +0,10) la finalul din vârful dealului, ceea ce i-a fost suficient pentru a deveni lider general al turului ciclism. Michaels a terminat setul pierzând în fața câștigătorului cu 20 de minute și 47 de secunde.

„Etapa de astăzi a mers exact așa cum mă așteptam”, a spus Michels, care se află pe locul 79 la general (+23.14), după cursă. „Nu aveam o sarcină mare. Înainte de urcarea decisivă, l-am ajutat puțin pe George Zimmermann (terminat pe locul 25; +2.53 – editor), ca să nu trebuiască să înceapă din spate, iar apoi „la un moment dat, urcarea a început să fie dificilă pentru mine. „Am așteptat în spate după grup și am ajuns în liniște la capăt”.

La Altez GP Oetingen p/b Lotto (119,3 km) în cursa de o zi feminină de categoria 1 desfășurată în Belgia, alergătoarea olandeză Lorena Wiebes (SD Worx Team – Protime; 3:03.25) a câștigat, în fața compatriotei Thalita de Jong ( Lotto Destiny Ladies). ) și a Angliei Josie Nelson (echipa dsm-firmenich PostNL). Campioanele Estoniei Laura Lizette Sander (AG Insurance – Soudal NXTG) și Elina Tasane (Dolcini O'Shea) nu au obținut rezultatul. 69 de pasageri au finalizat zborul.